Indywidualna działalność gospodarcza jako sposób na zarabianie pieniędzy
Data publikacji 24 sierpnia 2022
Prowadzenie działalności gospodarczej bardzo często kojarzy się z dużą ilością wolnego czasu oraz zarabianiem dużej ilości pieniędzy. Oczywiście w wielu przypadkach to wyobrażenie może zgadzać się z rzeczywistością, jednak należy pamiętać o tym, że indywidualna działalność gospodarcza to nie tylko siedzenie w domu i liczenie zysków. Sukces w biznesie uzależniony jest bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim, liczy się wytrwałość oraz zaangażowanie. Zbudowanie własnego biznesu od zera to niezwykle ciężka praca, która przez pierwsze miesiące może nie przynosić żadnych rezultatów. Na tym etapie wiele osób się poddaje i porzuca marzenia o prowadzeniu działalności gospodarczej. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na powodzenie naszego biznesu jest oryginalny pomysł, który jednocześnie zaspokaja potrzeby rynku. Odpowiedni pomysł w połączeniu z wytrwałością oraz zaangażowaniem może w znacznie zwiększyć szanse na odniesienie sukcesu.
Indywidualna działalność gospodarcza a podatki
Prowadzenie własnej działalności wiąże się z pamiętaniem o różnego rodzaju formalnościach. Można zaliczyć do nich konieczność rozliczania się z urzędem skarbowym ze wszystkich zarobionych pieniędzy. Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do odprowadzania podatku dochodowego, który w zależności od wybranej formy opodatkowania może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Jeśli zdecydujemy się na bycie płatnikami VAT, jesteśmy zobowiązani również do płacenia podatku od towarów i usług, który w naszym kraju wynosi zazwyczaj 23%. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi również odprowadzać składki zdrowotne.
Jaką formę opodatkowania wybrać dla działalności gospodarczej?
Zakładając własną działalność gospodarczą, jesteśmy zobowiązani do wyboru formy opodatkowania w trakcie rejestracji do CEIDG. Jest to wyłącznie nasz wybór, dlatego powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, która opcja będzie dla nas najbardziej korzystna. Istnieje kilka form opodatkowania działalności gospodarczej.
Pierwszą z nich jest tzw. skala podatkowa, czyli opodatkowanie na zasadach ogólnych. Według skali podatkowej, powinniśmy płacić 17% podatku dochodowego jeśli zarabiamy poniżej 120 tysięcy złotych. W przypadku, gdy przekroczymy ten próg dochodów, wówczas podatek wynosi 32%.
Inną formą opodatkowania jest podatek liniowy, który w odróżnieniu od skali podatkowej cechuje się stałą wartością podatku dochodowego, wynoszącą 19%, niezależnie od uzyskanych dochodów.
Pozostałe formy opodatkowania działalności
Bardzo popularną formę opodatkowania działalności gospodarczej stanowi również ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest to wyjątkowy rodzaj podatku dochodowego, ponieważ w tym przypadku rozliczamy się tak naprawdę z przychodu. Stawki ryczałtu są różne w zależności od sprzedawanych przez nas towarów.
Ostatnią formą opodatkowania jest karta podatkowa, z której korzysta zdecydowanie najmniejsza ilość przedsiębiorców. Ponadto od stycznia 2022 roku nie istnieje możliwość wyboru tej formy opodatkowania.