dobre.edu.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie i zdrowiu

Biznes

Firma rodzinna – czym jest i jakie ma zalety oraz wady?

Firma rodzinna – czym jest i jakie ma zalety oraz wady?

Powszechnie przyjęło się myśleć, że firmy zatrudniają pracowników jedynie z rynku pracy i wybierają możliwie jak najlepszych dla siebie specjalistów na podstawie wykształcenia, doświadczenia, zdolności itd. Jak się jednak okazuje, wiele jest również i takich firm, które nazywane są rodzinnymi, czyli strategiczne decyzje podejmowane są w nich tylko przez członków rodziny. Czym się takie przedsiębiorstwa charakteryzują?

Czym jest firma rodzinna?

Na samym początku dowiedzieć się oczywiście trzeba tego, czym tak właściwie jest firma rodzinna, a także jaka jest jej charakterystyka. Następnie przejść należy do analizy korzyści, które ma taka forma przedsiębiorstwa i jaką ma przewagę. Oczywiście nie można pominąć bardzo ważnego aspektu takich firm, czyli minusów, które im towarzyszą. Jak to więc wygląda wszystko w szczegółach?
Według definicji firma może być nazwana rodzinną, jeśli strategiczne decyzje co do jej funkcjonowania podejmują przynajmniej dwie spokrewnione ze sobą osoby lub też ponad połowa kapitału firmy należy do rodziny. Oznacza to wszystko, że przedsiębiorstwo budowane jest na bazie relacji wewnątrz rodzinnych, występuje koncentracja kapitału, a także istnieje zasada dziedziczności i przekazywania kontroli nad firmą kolejnym pokoleniom.

Jakie są zalety firmy rodzinnej?

Analizując sposób działania firmy rodzinnej, wiele osób zastanawia się nad tym, czy ma ona jakąś formę przewagi nad przedsiębiorstwami, które nie są zaliczane do rodzinnych. Jakie są zalety takiej firmy, która jest w rękach jednej rodziny?
Zdecydowanie najważniejszą przewagą firmy rodzinnej nad innymi przedsiębiorstwami jest to, że poszczególne decyzyjne osoby mają do siebie ogromne zaufanie. Z racji tego, że należą do tej samej rodziny i znają się dosłownie od dzieciństwa, mają wytworzoną między sobą szczególną więź. Przykładowo rodzeństwo prowadzące daną firmę może w wielu sprawach porozumiewać się wręcz bez słów, a ojciec przekazujący firmę synowi ma do niego pełne zaufanie i pewność, że poprowadzi on ją w odpowiedni sposób.
Bardzo dużą zaletą takiej firmy jest także elastyczność czasu pracy, znacznie mniejsze ryzyko oszustw wewnątrz przedsiębiorstwa, a także co ciekawe, o wiele łatwiejszy start na rynku. Firmy rodzinne wzbudzają ogromne zaufanie wśród potencjalnych klientów. Traktowane są z większą ufnością, podświadomie klienci wierzą w ich kompetencje, szczere intencje i zwyczajną uczciwość. Powoduje to większe zainteresowanie takimi firmami na rynku.

Czy firma rodzinna ma jakieś minusy?

Pomimo ogromnych korzyści, które mają firmy rodzinne, trzeba mieć świadomość także tego, że mają one pewne minusy. Jakie konkretnie są wady firm rodzinnych?
Emocjonalne podchodzenie do biznesu może powodować trudności z podejmowaniem decyzji, co sprawia, że bywają one nietrafne. Dodatkowo prowadzenie rodzinnego biznesu znacznie zwiększa ryzyko przenoszenia problemów firmy do domu. Oczywiście dużym utrudnieniem jest także zaplanowanie urlopu. W sytuacji, gdy małżeństwo prowadzi firmę, trudno jest pozostawić ją bez osoby decyzyjnej i razem udać się na wakacje.

Udostępnij