Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie picie wody

Dlaczego warto pić wodę?

Data publikacji 31 sierpnia 2022

Dlaczego warto pić wodę?  Stanowi ona około 60% masy ciała. Jest ona niezbędna nam do życia. Tracąc zaledwie 2% wody w naszym organizmie, czujemy zmęczenie i dużo gorsze samopoczucie. Mimo to wciąż pijemy jej za mało. Poniżej znajduje się kilka powodów, dla których jednak warto pamiętać o odpowiednim nawadnianiu się. 

Dlaczego warto pić wodę? – główne powody

  • Woda tak naprawdę jest jedynym potrzebnym płynem w naszym życiu. W codziennie diecie powinna stanowić conajmniej 60% tego co wypijemy.
  • Bez jedzenia człowiek jest w stanie przeżyć aż miesiąc, zaś bez wody jedynie kilka kilka. Ze względu na to, że nasz organizm nie potrafi magazynować wody, jesteśmy zmuesznie ją cały czas uzupełniać.
  • Aby procesy trawienne praebiegaly porawidłowo, niezbędna jest do tego woda. Odpowiada za transport oraz za przełykanie pokarmów. Gdy pijemy zbyt mało wody, cały ten proces jest zaburzony. Odpowiednia ilość wody wpływa także na kondycję.
  • Woda ma również wpływ na temperaturę naszego ciała. Odpowiednia ilość wody pomaga zapobieć wychłodzeniu w zimę oraz przegrzaniu w lato.  
  • Odpowiednia ilość wody wpływa na ciśnienie krwi i pozwala je regulować. Osocze krwi składa się z 90% z wody. Gdy w naszym organizmie zaczyna brakować wody, ciśnienie spada. 
  • Jeżeli regularnie pijemy wodę, nasza skóra staje się nawilżona, ale także bardziej elastyczna. Wpływa również na właściwe odżywianie tkanek i regenerację naskórka. Skóra jest bardzej napięta i elastyczna, zmiejszają się worki oraz cienie pod oczami a zmarszczki ulegają delikatnemu wygładzeniu. 

Co jeszcze daje picie wody?

Jeżeli pijemy wodę mineralną, wzbogacamy nasz organizm w magnez, sód, potas, wapń i węglowodany

Regularne picie wody, rano, przed snem czy między posiłkami, poprawia nasz metabolizm, ale także hamuje nadmierny apetyt. Gdy wypijemy szklanke wody 20 minut przed posiłkiem, zmiejszymy tym samym ilość spożywanego pokarmu. Woda zapewni nam większe uczucie sytości. Jeżeli zastąpimy wodą wszystkie inne napoje (w szczególności słodkie) zapobiegamy w ten sposób nadwadze oraz otyłości. Woda redukuje tkankę tłuszczową i pomaga szybciej obniżyć masę ciała.

Dlaczego warto pić wodę i jakie konsekwencje przynosi jej niedobór?

Uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy, zmniejszona wydolność organizmu czy suchość w ustach to tylko niektóre z wielu skutków odwodnienia. U każdego człowieka niedobór wody może wyglądać inaczej i przynoosić inne objawy. Spada koncentracja i wydolność umysłowa.

Niewiele osób ma świadomość, że nie wystarczająca ilość wody w organizmie może także powodować bóle kręgosłupa. Kręgosłup złożony jest z krążków międzykręgowych, które w głównej mierze się składają się z wody. Jej niedobór powoduje ich osłanienie oraz zmiejszenie ich regeneracji. 

Dlaczego warto pić wodę – podsumowanie 

Zapotrzebowanie na wodę i każdej osoby jest inne. Wszystko zależy od wieku, płci, masy ciała i tego jak bardzo człowiek jest aktywny fizycznie. Podczas upałów ilość wypitej wody powinna być większa o conajmniej jeden litr. 

LOVETRENDY

Redakcja dobre.edu.pl

Zespół miłośniczek mody, urody i zdrowia. Chętnie dzielimy się wszystkim co wiemy. Publikujemy też artykuły związane z biznesem i lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?