Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie suplementacja

Suplementacja witamin – kto powinien o to zadbać?

Data publikacji 11 września 2022


Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia dieta. Z tego też powodu często unikamy jedzenia nadmiernej ilości cukrów oraz tłuszczy, a stawiamy na produkty zdrowe, które bogate są w witaminy i mikroelementy. Jak się jednak okazuje, mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego są one tak ważne. Co ciekawe, wiele osób powinno je dostarczać do ciała nie tylko poprzez pożywienie, lecz suplementacje. Dlaczego mikroelementy i witaminy są tak ważne, a także kto powinien dostarczać je w zwiększonej ilości do swojego ciała?

Jaka jest rola witamin i minerałów w ciele?

Każdy wie, że witaminy i minerały są bardzo ważne dla zdrowia, lecz tak naprawdę mało kto zastanawia się dlaczego. Czym one są i jakie mają oddziaływanie na ciało?
Są to po prostu składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Z jednej strony są one konieczne, lecz jednocześnie organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć w odpowiedniej ilości. Niezbędne jest więc dostarczanie ich z zewnątrz, czyli z pożywieniem. Witaminy i mikroelementy mają ogromny wpływ właściwie na każdy aspekt funkcjonowania ludzkiego ciała. Począwszy od układu odpornościowego, po krwionośny, oddechowy czy też limfatyczny i nerwowy. Co więcej, odpowiadają za poprawę działania wielu zmysłów, w tym wzroku.

Kto powinien dostarczać większe ilości witamin i mikroelementów?

Jak więc widać, mikroelementy i witaminy są niezwykle cenną grupą substancji, które każdego dnia dostarcza się do ciała. Jak się jednak okazuje, istnieje pewna grupa ludzi potrzebujących znacznie większej ilości tych substancji.
W pierwszej kolejności wymienić tu trzeba oczywiście kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, których organizmy są poddawane ogromnym obciążeniom i muszą wyżywić nie tylko siebie, lecz również dziecko. Powoduje to znaczny wzrost zapotrzebowania na składniki odżywcze w postaci witamin.
Co więcej, osobami potrzebującymi o wiele większej ilości mikroskładników, są osoby aktywne fizycznie. Duży wysiłek fizyczny powoduje poddawanie ciała ogromnym obciążeniom, a także wypłukiwanie części potrzebnych substancji z potem. Konieczne jest w tej sytuacji uzupełnienie ich do odpowiedniego poziomu.
Inną grupą wymagającą dodatkowego suplementowania witamin są wegetarianie i weganie. Z racji tego, że nie dostarczają oni do ciała wielu produktów, ich dieta jest uboga w pewne składniki mineralne, które muszą w takim wypadku zostać dostarczone z zewnątrz.

Jak może wyglądać suplementacja?

Głównym źródłem witamin i mikroelementów w ludzkim organizmie jest oczywiście pożywienie. Czasem jednak z powodu diety pewne produkty są wykluczone, a czasem z powodu ogromnego zapotrzebowania nie są wystarczające. W takiej sytuacji konieczne jest rozpoczęcie dodatkowego suplementowania witamin i mikroelementów. Polega to po prostu na przyjmowaniu określonych preparatów medycznych, które zawierają w sobie konkretne witaminy lub też ich mieszanki. Mogą one występować w formie tabletek do łykania lub też do rozpuszczenia ich w wodzie.

Redakcja dobre.edu.pl

Zespół miłośniczek mody, urody i zdrowia. Chętnie dzielimy się wszystkim co wiemy. Publikujemy też artykuły związane z biznesem i lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?