Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle jakie buty w góry

Jakie buty w góry sprawdzą się najlepiej?

Data publikacji 26 sierpnia 2022


Dobre buty są niezbędne na wyprawę w góry. Bez nich bardzo trudno będzie pokonać wzniesienia, chodzić po trudnej nawierzchni. Mają być one wygodne, zapewniać stabilność, amortyzować wstrząsy. Trzeba pamiętać o tym, aby dopasować obuwie do pory roku. Nie można skupiać się wyłącznie na dobraniu właściwego rozmiaru. Istotne będzie również zwrócenie uwagi na to, z jakiego materiału zostało wykonane obuwie. Nawet wysokość cholewki ma znaczenie. Buty nie mogą ulec szybkiemu zniszczeniu, dlatego warto zdecydować się na produkt renomowanej marki.

Jakie buty w góry będą odpowiednie?

W góry idealnie nadaje się obuwie trekkingowe. Zostało ono stworzone z myślą o osobach aktywnych fizycznie, które lubią wypoczywać w ruchu. Pojawia się jednak pytanie, czym powinno wyróżniać się dobre obuwie w góry. Istotne jest, aby chroniło właściwie stopy przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Ma zapewnić wygodę podczas pokonywania twardej i nierównej nawierzchni. Chodzenie po szlaku będzie bardzo męczące bez odpowiednich butów. Muszą posiadać one osłony, aby nogi nie zostały zabrudzone, poranione przez kamienie i korzenie roślin. Wymagać trzeba zapewnienia stabilizacji stopom, amortyzacji wstrząsów. Bardzo ważne jest także zwrócenie uwagi na dobrą cyrkulację powietrza, komfort termiczny, odprowadzanie wilgoci, świetną przyczepność do podłoża.

Czym kierować się przy wyborze obuwia w góry?

Dla każdego idealną opcją będą buty trekkingowe. Można też zdecydować się na wysokie trapery, które sprawdzają się w wielu przypadkach. Ma to szczególne znaczenie na jesień i zimę, gdy trzeba pokonywać zabłocone drogi, ośnieżone. Wysokie obuwie sprawdzi się znacznie lepiej ze względu na to, że nie dostanie się do wnętrza woda. Oczywiście w przypadku niskich butów trekkingowych można zawsze zastosować dodatkowe osłony i uzyska się podobny efekt. Zniknie problem z brudnymi i mokrymi nogawkami spodni. Trzeba też mieć na uwadze, że wysokie trapery są cięższe, więc utrudnia to pokonywanie wielu kilometrów. Obuwie w góry ma być lekkie, co ułatwi poruszanie się. Ma to szczególne znaczenie w przypadku długiego trekkingu.

Na co zwraca uwagę podczas zakupu butów na górskie wycieczki?

Przy wyborze obuwie w góry warto mieć na uwadze, czy zostało ono wyposażone w membranę. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku chodzenia po wzniesieniach podczas deszczu. Buty z membraną zapobiegają przemoczonym skarpetkom. Ich zadaniem jest zapewnienie wodoodporności. Nie będzie wobec tego problemu w przypadku wpadnięcia w kałużę. Przemoczone stopy to źródło dyskomfortu i zwiększa się też ryzyko przeziębienia. Należy temu przeciwdziałać, dlatego buty z membraną sprawdzą się idealnie. Na jej korzyść przemawia również odprowadzanie potu na zewnątrz, co zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp. Membrana jest zbędna latem, ale przydaje się na wiosnę i jesienią. Istotne jest także zwrócenie uwagi na podeszwy w butach, muszą być one twarde, aby nie odczuwać każdego nadepniętego kamienia na szlaku. Pamiętać trzeba również o tym, aby nie kupować idealnie dopasowanych butów.

biurowa-moda.pl – Strona o modzie i tematyce związanej z pracą

Redakcja dobre.edu.pl

Zespół miłośniczek mody, urody i zdrowia. Chętnie dzielimy się wszystkim co wiemy. Publikujemy też artykuły związane z biznesem i lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?