Jak zachowywać się podczas burzy?
Data publikacji 1 września 2022
Burza to piękne, ale potężne zjawisko przyrodnicze, które oglądane z zacisznego mieszkania wydaje się fascynujące. Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy znajdziemy się w jego centrum, bez możliwości szybkiej ucieczki do domu. Wówczas warto pamiętać o kilku zasadach, których należy bezwzględnie przestrzegać, jeśli nie chcemy narażać swojego życia i zdrowia.
Jak zachować się podczas burzy, będąc w domu?
Przebywając w domu nie musimy panikować, plan działania przy nadciągającej burzy jest prosty. Wystarczy zabezpieczyć przedmioty na balkonie, szczelnie pozamykać drzwi i okna, a także odłączyć urządzenia elektroniczne. Jeśli chcemy mieć pewność, że naszym sprzętom nic się nie stanie, dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Warta uwagi jest również instalacja odgromowa, która ochroni obiekty przed wyładowaniami.
Jak zachowywać się podczas burzy na zewnątrz?
W sytuacji, kiedy burza zastała nas daleko od domu i nie mamy możliwości schronu w budynku, co byłoby najlepszym rozwiązaniem, musimy pamiętać co powinniśmy robić, a czego unikać. Podstawową zasadą jest ta, aby nie chować się pod drzewami, zwłaszcza starymi i spróchniałymi, nie stawać pod latarniami, czy słupami energetycznymi. Wysokie obiekty ściągają pioruny.
Jeśli nie ma w pobliżu żadnych budynków, schroń się pod mostem, w rowie, ale po prostu przykucnij jak najbliżej ziemi.
Zdejmij z siebie metalową biżuterię, klamrę od paska, zegarek i odłóż jak najdalej od siebie. Podobnie zrób ze smartfonem. Te przedmioty również przyciągają wyładowania.
Nie podchodź do zbiorników wodnych, działają one na wyładowania tak samo jak metal. Jeśli jesteście większą grupą, rozproszcie się na dystans kilku, kilkunastu metrów od siebie.
Co zrobić jeśli burza złapie nas w górach?
Ważne jest, aby przed górską wyprawą sprawdzać dokładnie możliwości pogodowe. Jest to o tyle istotne, że burza w górach to najgorszy scenariusz, bowiem pioruny bardzo chętnie uderzają w szczyty, na które dążą turyści. Jeśli więc znajdziemy się w takiej sytuacji, powinniśmy jak najszybciej szukać schroniska lub udać się na niższe partie gór, pamiętając przy tym, że nie wolno dotykać metalowych poręczy. Jeśli burza złapie Cię na wolnej przestrzeni, np. w dolinie, w której nie ma możliwości schronu, przyjmij bezpieczną pozycję. Kucnij i postaraj się w ten sposób przeczekać nawałnicę.
Burze to częste zjawisko przyrodnicze, które w Polsce w letnim okresie nie jest niczym nadzwyczajnym. Właśnie dlatego należy wiedzieć, jak prawidłowo się zachować. Warto nadmienić, że będąc w trasie, jadąc autem, również nie stawajmy pod wysokimi obiektami, nie panikujmy i nie wysiadajmy z niego bez potrzeby. W środku jesteśmy bezpieczni, ale musimy zachować szczególną ostrożność, biorąc pod uwagę silne deszcze i podmuchy wiatru, które nie rzadko towarzyszą burzy.
Tak jak w przypadku każdego innego zagrożenia trzeba starać się zachować zdrowy rozum, aby w wyniku ataku paniki nie narazić się na niebezpieczeństwo.