Jak bieganie codziennie wpływa na zdrowie?
Data publikacji 2 września 2022
Bieganie to nie tylko zajęcie dla prawdziwych sportowców. Od kilku lat ta forma aktywności fizycznej cieszy się coraz większą popularnością oraz zyskuje coraz większe grono zwolenników. Można rzecz nawet, że bieganie stało się formą rozrywki oraz sposobem na rozładowanie napięcia oraz pozbycie się stresu. W jaki sposób bieganie codziennie wpływa na ogólną kondycję organizmu? Kiedy można spodziewać się pierwszych odczuwalnych korzyści płynących z uprawiania tej formy aktywności?
Jak przygotować się do biegania?
Bieganie to jedna z niewielu form aktywności fizycznej, które nie wymagają szczególnych przygotowań oraz nakładów finansowych. Najistotniejsza jest motywacja oraz szczere chęci, a także podjęcie pierwszego kroku. Warto jednak pamiętać o tym, że przed bieganiem wskazana jest odpowiednia rozgrzewka w postaci szybszego spaceru lub truchtu. Jeśli nigdy wcześniej nie biegaliśmy, warto przyzwyczajać się do tej aktywności stopniowo, zaczynając od mniejszych odległości oraz niezbyt szybkiego tempa. Oczywiście wygodne obuwie oraz odpowiedni strój mogą znacznie ułatwić bieganie, jednak nie jest to w żadnym stopniu wymagane. Najważniejsza jest chęć do podjęcia tego typu aktywności. Warto to zrobić tym bardziej, że bieganie przynosi szybkie i widoczne efekty.
Jak bieganie wpływa na serce?
Badania potwierdzają, że bieganie ma bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Bieganie codziennie przez 30 minut zmniejsza poziom „złego cholesterolu” oraz powoduje podwyższenie tego „dobrego”. Ponadto osoby, które cierpią na zbyt wysokie ciśnienie krwi, w naturalny sposób je obniżają dzięki uprawianiu tej formy aktywności fizycznej.
Oprócz tego, bieganie sprawia że mięsień sercowy staje się mocniejszy i bardziej wydolny. Dzięki temu wzrasta nasza ogólna kondycja. Jesteśmy w stanie podejmować coraz cięższe aktywności bez uczucia zmęczenia. Jest to jeden z pierwszych, widocznych gołym okiem efektów biegania.
Bieganie zmniejsza również ryzyko zachorowania na choroby serca. Szacuje się, że to ryzyko spada nawet do 55 procent.
Jaki wpływ na nastrój człowieka ma bieganie?
Udowodniono, że bieganie codziennie przez 30 minut jest w stanie w znacznym stopniu poprawić samopoczucie. Z tego względu jest to aktywność fizyczna polecana wszystkim osobom, które cierpią na zaburzenia depresyjne.
Bieganie, jak każda inna aktywność fizyczna, wpływa korzystnie na uwalnianie endorfin, znanych inaczej jako hormony szczęścia. Wydzielane są one przez przysadkę mózgową i odpowiadają za odpowiedni nastrój oraz lepsze samopoczucie.
Uwalnianie endorfin ma również wpływ na zmniejszenie stresu, w związku z czym osoby, które mają dużo spraw na głowie są w stanie się zrelaksować dzięki uprawianiu tej formy aktywności.
Mówiąc w skrócie, bieganie pomaga w odpowiedni sposób dotlenić mózg, co sprawia że jest on w stanie lepiej pracować i wydzielać większą ilość endorfin. To z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie, zwiększoną odporność na stres oraz lepszą koncentrację.